Prawnuk Agathy Christie zmienia tytuł książki legendarnej autorki! Uważa, że może ranić

James Prichard, prawnuk znanej na całym świecie autorki kryminałów Agathy Christie, posiadający prawa autorskie do jej dzieł, zdecydował o zmianie tytułu jednego z nich.

W wywiadzie dla radia RTL, poinformował, że na jego żądanie książka “Dziesięciu małych murzynków” otrzyma tytuł “Było ich dziesięciu”. – Nie chcę by ten tytuł szokował – mówił potomek pisarki, przekonując słuchaczy, że wypełnia w ten sposób jej wolę. Zapowiedział też “pewne dostosowanie” treści tłumaczenia z 1940 r.

Wszystko, jak zapewnił Prichard, by uniknąć “zranienia choćby jednej osoby”. Tym sposobem, Wyspa Murzyna, która jest miejscem akcji kryminału, stanie się Wyspą Żołnierza, a Murzynki – żołnierzami. Na słowa prawnuka pisarki zareagował ostro, ceniony we Francji filozof, Raphael Enthoven. Jego pomysł zmiany tytułu jednej z najbardziej popularnych książek Agathy Christie uznał za „potworne i nędzne”.

W rozmowie z francuska telewizją LCI stwierdził, że jest to działanie charakterystyczne obecnej epoki „zgniatania wszelkiej niekonformistycznej opinii”.

Tłumaczenia Pricharda, że jest ono zgodne z wolą pisarki nazwał oszustwem i wyśmiał. Filozof ostrzegł też przed „tyranią narracji większościowej”.

Francja, według mediów, była ostatnim krajem, gdzie obowiązywał oryginalny tytuł powieści. W związku z tym, w maju br., Amazon France wycofał ją ze swojej oferty. W Polsce, od 2004 r., powieść nosi tytuł „I nie było już nikogo”.

Źródło:TVP.Info

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i