Ogromne kary dla producentów, wycofanie aut z rynku. Nowe przepisy KE właśnie weszły w życie

Od 1 września obowiązują,uchwalone w 2018 r., przepisy unijne, dotyczące homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych.

Nowe zasady mają na celu wprowadzenie zwiększonej liczby kontroli, ich ujednolicenia i dokładności. Zmienione też zostały przepisy dotyczące wydawania homologacji do poruszania się po drogach UE.

Przewidziano również kontrole instytucji zajmujących się badaniem aut – dla przedłużenia uprawnień do tego typu działalności, będą one musiały przejść niezależny audyt.

W przypadku, kiedy stwierdzi się naruszenie przepisów dotyczących homologacji przez producentów, np. “poprzez stosowanie urządzeń ograniczających skuteczność działania lub podawanie fałszywych danych”, KE może zarządzić ich wycofanie z rynku Unii Europejskiej i nałożyć na nich sankcje.

Od tej chwili Komisja będzie w stanie przeprowadzać kontrole samochodów, wycofywać samochody na terenie całej UE oraz nakładać grzywny w wysokości do 30 tys. euro za samochód w przypadku złamania prawa – poinformował komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Źródło:moto.rp.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i