Apple chce wskrzesić projekt Steve’a Jobsa. Czy odniesie sukces?

Apple opatentowało nową technologię do współdzielenia zasobów pomiędzy różnymi urządzeniami. Czy to odpowiedź na chmurę Microsoft?

Rozproszony system peer-to-peer dla urządzeń heterogenicznych (peer-to-peer distributed computing system for heterogeneous device types) to pełna nazwa nowego patentu Apple. Jak wyjaśnia Apple Insider technologia ta ma pozwalać na współdzielenie zasobów pomiędzy różnymi urządzeniami.

Oznacza to, że pracując na telefonie iPhone czy zegarku iWatch będziemy mieli dostęp do danych na komputerze iMac czy Macbooku. I właśnie za pośrednictwem telefonu, zegarka czy tabletu będziemy mogli wprowadzać zmiany i pracować na innych urządzeniach.

Apple chce stworzyć elastyczną sieć, w której połączone ze sobą urządzenia będą działać np. do wyczerpania się akumulatora. Tym samym, gdy zabraknie nam baterii na laptopie, pracę będziemy mogli płynnie kontynuować np. na tablecie czy telefonie.

Foto: Apple Insider

– Gdy w pobliżu znajdzie się urządzenie o dużej mocy obliczeniowej (np. komputer), do tego podłączone do zasilania, część zadań wykonywanych na tablecie lub smartfonie (np. edycja multimediów), może się w sposób niezauważalny dla użytkownika odbyć na tym urządzeniu – wyjaśnia Hubert Taler z SpidersWeb.pl.

Jak wskazuje ekspert taka sieć to rozwinięcie projektu, za którym stał sam Steve Jobs. Chodzi o system operacyjny NEXTStep, który stworzyła firma NeXT Computer.

To firma jaką założył Jobs w 1985 roku po odejściu z Apple. W latach 90., gdy Jobs wrócił do Apple, firma wykupiła jego firmę wraz z jej patentami.

– Jednym z elementów pochodzących z NEXTStep była aplikacja Zilla.app, która była pierwszą aplikacją do obliczeń rozproszonych zrealizowaną w systemie dla „zwykłego” użytkownika. Umożliwiała ona dzielenie się mocą obliczeniową w celu wykonywania obliczeń naukowych w trakcie, gdy na komputerze działał wygaszacz ekranu. Gdy Apple zakupił NEXTStep wraz z całym NeXT Computer, technologia zastosowana w Zilla.app została użyta do stworzenia Xgrid – biblioteki do tworzenia programów rozproszonych. Xgrid oferował również gotowy protokół oraz odkrywanie dostępnych urządzeń w sieci, dzięki czemu komputery mogły dzielić się obliczeniami – wyjaśnia Taler.

Źródło: Apple Insider / Spidersweb.pl

Greg Frost

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i