TikTok uratowany? ByteDance negocjuje z rządem USA [VIDEO]

Chińczycy chcą uniknąć sprzedaży platformy TikTok. Jeśli negocjacje się nie powiodą, będą musieli sprzedać go Amerykanom.

Stany Zjednoczone chcą, aby chińska firma ByteDance sprzedała swoją platformę społecznościową TikTok jednej z amerykańskich firm. W przeciwnym razie TikTok zostanie zablokowany w USA.

Niewykluczone, że za USA pójdą inne sojusznicze kraje. Dlatego gra idzie o wysoką stawkę – obecnie TikTok bije rekordy popularności wśród młodzieży, gdzie Facebook i Instagram tracą zainteresowanie.

Okazuje się jednak, że ByteDance próbuje za wszelką cenę ocalić swój portal. Jak informuje CNBC trwają rozmowy Chińczyków z przedstawicielami rządu Stanów Zjednoczonych, których celem jest próba poszukania innych rozwiązań.

Czas nagli, bo w sierpniu Donald Trump podpisał rozporządzenie, które daje ByteDance 90 dni na odsprzedanie platformy Amerykanom.

O przejęcie TikToka walczy kilka firm. Po tym jak Google zostało odesłane z kwitkiem, w grze pozostają m.in. Microsoft i Oracle.

Gdyby udało im się przejąć TikToka to zostaną jego operatorem na kilka ważnych rynkach – w tym europejskim.

Z kolei według „The Wall Street Journal” oferta ByteDance polega na zgodzie na odsprzedanie udziałów, ale nie wszystkich. W ten sposób firma zachowałaby udział w zyskach rozwijającej się platformy społecznościowej.

Takie rozwiązanie nie podoba się jednak Chińskim władzom. Te, będące w konflikcie z USA, nie zgadzają się na ustępstwa.

Efektem zamieszania były niedawne poszukiwania przez ByteDance nowego miejsca na przeniesienie siedziby firmy. Rozważane były lokacje w Europie (m.in. Wielka Brytania) i USA.

Te ostatnie nie chcą jednak nawet o tym słyszeć. Decyzja o sprzedaży TikToka ByteDance musi podjąć do 12 listopada.

Źródło: CNBC

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i