Problemy z ustaleniem sytuacji finansowej LOT. Polski przewoźnik stracił, czy zyskał w ubiegłym roku?

Według oficjalnych danych Ministerstwa Finansów dotyczących największych podatników CIT, w roku ubiegłym LOT uzyskał 7,5 mld zł przychodów. W tym samym czasie, polski przewoźnik stracił 374,3 mln zł.

Według informacji Pulsu Biznesu, rok wcześniej, LOT miał 297,1 mln zł dochodu podatkowego przy 6,3 mld zł przychodów i 6 mld zł kosztów. W 2019 r. wzrosły przychody Polskich Lini Lotniczych, ale podniosły sie także koszty – do 7,9 mld zł. Zapłacony przez LOT CIT wyniósł w 2019 r. 3,1 tys. zł. a w 2018 r. – 4,7 tys. zł.

Według pytanego przez “PB” o wyliczenia, prezesa LOT Rafała Milczarskiego, publikowane dane nie są prawdziwe. Prezes dodał, że oficjalne informacje na temat wyników finansowych spółki poda po ich zatwierdzeniu.

Portal wyjaśnia przy tej okazji, że wyniki podatkowe różnią się od podawanych przez firmy w raportach finansowych, wyników rachunkowych.

Według cytowanego tam Marcina Mroczka, z Deloitte’a, ministerstwo posiada dane z deklaracji podatkowej. Ekspert wskazał w tym kontekście na fakt, że wiele kosztów i przychodów w prawie podatkowym rozpoznawane jest inaczej, niż w przepisach o rachunkowości. Eryk Kłopotowski, ekspert lotniczy, podając przyczyny strat LOT-u w 2019 r., podkreślił:

Trudno dzisiaj wyrokować, jak będzie wyglądała przyszłość firmy, jednak z pewnością jako jedna z kluczowych spółek państwowych – zgodnie z zapowiedziami polityków – będzie utrzymana przy życiu za wszelką cenę.

Dodał też, że wszędzie na świecie linie lotnicze są dotowane. Michał Leman, prezes FlixBusa Polska i ekspert lotniczy, stwierdził, że w przypadku linii lotniczych, dyskusje na temat zysku netto, czy brutto nie mają sensu.

Liczy się EBIT, czyli zdolność do produkowania gotówki. Dopiero ten wynik pokazuje, w jakiej kondycji jest przewoźnik. Pozytywny w wynikach LOT jest pokaźny wzrost przychodów, pytanie, jak zmieniły się koszty – powiedział Leman.

Źródło: money.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i