Miliony Polaków dostanie szału! Przez nowy podatek wzrośnie cena najpopularniejszego trunku

Z dniem 1 stycznia 2021 r., wejdą w życie przepisy o tzw. “podatku cukrowym”. Według tych regulacji, producenci napojów słodzonych zostaną obciążeni specjalną opłatą.

Składać się ma ona z dwóch części: stałej – 10 gr. za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej i zmiennej – 5 gr za litr, za każdy gram cukru powyżej limitu 5 gram w każdych 100 ml.

“Podatek cukrowy” ma dotyczyć wszystkich słodzonych napojów, również tych, które dosładza się miodem. Tych ostatnich również wtedy, gdy dotyczą piwa smakowego. Na zgłoszone wątpliwości, co do zasadności objęcia ustawą przygotowaną dla promocji zdrowia, napojów zawierających miód, ministerstwo zdrowia wskazało, że samego miodu dodatkowa opłata nie dotyczy.

Zapowiedziana ustawa przewiduje też podatek – 10 gr – za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna) i od tzw. “małpek” i innych butelek mocnego alkoholu, nie większych niż 300 ml.

W przypadku “małpek” jego wysokość będzie obliczona według stawki 25 zł. od litra stuprocentowego alkoholu. W praktyce oznacza to, że np. 100 ml. 40-procentowej wódki zdrożeje o 1 zł.

Źródło: businessinsider.com.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i