Armia USA stawia na nowe technologie. Broń laserowa w myśliwcach i bezzałogowe okręty [VIDEO]

Lockheed Martin przedstawiła plan modernizacji amerykańskiej armii. Broń laserowa to dopiero początek.

Firma Lockheed Martin zaprezentowała plan modernizacji amerykańskiej armii w ciągu najbliższych pięciu lat. Jedną z nowości jest broń laserowa dla myśliwców US Air Force.

Będzie to defensywny system mogący np. niszczyć pociski ziemia-powietrze czy powietrze-powietrze. Laserowe działo ma być montowane pod myśliwcami i być w stanie np. dezaktywować wystrzelony w jego kierunku pocisk.

Tactical Airborne Laser Weapon System (TALWS) w praktyce ma działać tak:


Lockheed Martin zapowiada też wielomilionowe inwestycje w swoje fabryki, bo chce produkować broń na tyle szybko, by skutecznie wdrażać ją w kolejnych jednostkach US Air Force.

Jednak broń laserowa to nie wszystko. Marynarka Wojenna USA chce, aby Lockheed Martin stworzył dla niej duże autonomiczne statki, które będą mogły operować bez załogi.

W ramach programu Navy Large Unmanned Surface Vessel (LUSV) Lockheed Martin i kilka partnerów ma też stworzyć system zarządzania takimi okrętami.

Bezzałogowe okręty i statki mają obniżyć koszty działania marynarki wojennej. Do floty mają trafić nawet bezzałogowe okręty podwodne i bezzałogowe okręty polujące na łodzie podwodne.

Według idealnego scenariusza bezzałogowy okręt mógłby samodzielnie opuścić port, pozostawać na morzu miesiącami i wracać tylko na czas remontów i konserwacji. W ten sposób znikają koszty utrzymania załogi.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i