Wraca sprawa OFE. Będą dwa warianty do wyboru. Oto ile wróci do naszych portfeli

Otwarte Fundusze Emerytalne to temat wciąż aktualny. Rząd nie zrezygnował z ich likwidacji, kwestią jest tylko wybór wariantu i ustalenie jej terminu. Dotyczyła ona będzie 15 mln 800 tys. Polaków.

Od tego, jaki model wybierzemy, będzie zależało, ile pieniędzy i kiedy otrzymamy. Według wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego łącznie zgromadzili Polacy w OFE 134 mld. zł. Oznacza to, że na jednego obywatela przypada kwota 8,4 tys zł. Przewiduje się, że po zreformowaniu systemu, ok 7,4 tys zł. wróci do każdego uprawnionego a ok. 1.3. zł odda każdy z nich budżetowi państwa, jako “opłatę przekształceniową”.

Obliczono to według zasady: z każdych 5 tys. w OFE – 750 zł. opłaty. Termin wprowadzenia reformy, według informacji portalu money.pl, wciąż nie jest ustalony, czego przyczyną ma być, wywołana pandemią, niestabilność na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Od ceny akcji, będzie zależała wartość aktywów OFE. Prognozuje się, że ustawa w tej sprawie trafi do Sejmu w najbliższych tygodniach a nowy termin reformy przeniesiony zostanie na 1 czerwca 2021 r.

Według cytowanej przez portal Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, odpowiadającej za reformę: “Reforma OFE sprowadza się do dwóch opcji. Każda dość znacznie wpływa na to, co się stanie z pieniędzmi. Na wybór będą znów dwa miesiące, od momentu wejścia w życie ustawy”.

WARIANT PODSTAWOWY – środki z OFE przechodzą na Indywidualne Konta Emerytalne – bez żadnych zabiegów ze strony beneficjenta (oświadczenia, deklaracje), będą w całości prywatne – więc z możliwością dziedziczenia, wypłacenia w całości lub ratach, przez właściciela (lub spadkobierców) – po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego.

Przy takim rozwiązaniu pozostaje ustalona wcześniej opłata w wys. 15 proc.

WARIANT ALTERNATYWNY – złożenie deklaracji i przeniesienie środków w na indywidualne konto w ZUS, gdzie są już środki emerytalne – nie ma opłaty 15 proc., jest podatek dochodowy w momencie wypłacania środków wraz z emeryturą (17 lub 32 proc.), nie ma możliwości dziedziczenia środków, ani ich wypłacania.

Źródło: Money.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i