UE kontra Google. Od października telefony z Androidem z obowiązkowym wyborem przeglądarek

Telefony z systemem operacyjnym Google Android będą musiały oferować wybór przeglądarki internetowej. To efekt unijnej walki z monopolem giganta.

Telefony z systemem operacyjnym Google Android domyślnie oferują przeglądarki internetowego Google Chrome. Wiele osób nie wiedząc, iż może (lub jak to zrobić) nie wybierało produktów konkurencji.

Teraz sytuacja ulegnie zmianie. W następstwie ukarania Google przez Unię Europejską za stosowanie praktyk monopolistycznych już od jesieni telefony z systemem operacyjnym Android będą musiały oferować użytkownikom wybór domyślnej przeglądarki.

W praktyce po zakupieniu nowego telefonu z systemem operacyjnym Google na terenie Unii Europejskiej, w trakcie pierwszego uruchomienia urządzenia użytkownik otrzyma pole wyboru domyślnej przeglądarki. Oprócz Google Chrome na ekranie wyboru pojawią się trzy inne opcje.

Wśród propozycji znajdzie się np. Microsoft Bing. Ta wyszukiwarka wygrała aukcje na sloty w 13 państwach.

Oznacza to, że w 13 krajach Unii Europejskiej podczas uruchomienia fabrycznie nowego telefonu do wyboru będzie Google Chrome, Microsoft Bing i dwie inne przeglądarki. Udział w rynku Microsoft Bing to ok. 3,06 proc., ale eksperci szacują, że w efekcie tej zmiany jej udział może się zwiększyć.

Poza Microsoft Bing najwięcej aukcji na sloty na ekranie wyboru przeglądarek zdobyły PrivacyWall i Info.com. Takie przeglądarki będą pojawiać się do wyboru w fabrycznie nowych telefonach na terenie 22 i 31 krajów Unii Europejskiej.

W wielu państwach na ekranie wyboru pojawi się również DuckDuckGo (8 państw), niemiecki GMX (16) i rosyjski Yandex (8).

Źródło: The Verge

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i