Polański przyjedzie do Polski! Chodzi o ważną uroczystość z udziałem Yad Vashen

Centrum Pamięci Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie ogłosiło uznanie polskiej rodziny, która uratowała reżysera Romana Polańskiego, za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uroczystość zaplanowano na przyszły tydzień.

W związku z tym, Polański zapowiedział przyjazd do Polski. Artysta urodził się w Paryżu, w 1933 r., w polskiej rodzinie Żyda i katoliczki. cztery lata później rodzina Polańskiego wróciła do Polski. W czasie niemieckiej okupacji wraz z rodzicami trafił do krakowskiego getta. Matka reżysera, pracowała, jako sprzątaczka na Wawelu, więc mogła opuszczać getto.

Dzięki temu, nawiązała kontakt z rodziną Wilków. W zamian za pieniądze, obiecali się zaopiekować małym Romanem. W 1942 r., Niemcy wywieźli kobietę do Auschwitz, gdzie została zamordowana. Ojciec Polańskiego – Maurycy Liebling (później Polański), tuż przed likwidacją getta, w marcu 1943 r., wyprowadził syna za druty i wysłał go do mieszkania Wilków.

Sam został deportowany do obozu koncentracyjnego Mauthausen w Austrii, gdzie doczekał wyzwolenia. Wilkowie przekazali Polańskiego rodzinie Putków, którzy również dostali pieniądze. Ci., po kilku dniach, zawieźli chłopca do małej wioski Wysoka, niedaleko Krakowa, do domu Stefanii i Jana Buchali.

Ubodzy rolnicy z trójką dzieci przyjęli Romana. Bezinteresownie, z miłością, narażając życie całej rodziny, opiekowali się nim, jak własnym synem przez ok. dwa lata. Polański opisał całą swoją historię w liście do Yad Vashem, prosząc o uznanie rodziny Jana Buchali za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Próbował kilkakrotnie sam odnaleźć swoich opiekunów, ale dowiedział się tylko, że małżeństwo zmarło w 1953 r.

Jedynym, żyjącym członkiem rodziny, odnalezionym przez reżysera jest wnuk Stefanii i Jana – Stanisław Buchala. To on odbierze tytuł nadany dziadkom przez Yad Vashem.

Źróło:haaretz.com

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i