Rząd zapowiedział wzrost akcyzy. Ceny i liczba używanych samochodów na rynku rosną!

W połowie września br. poinformowano o zaplanowanej przez rząd podwyżce akcyzy na samochody używane.

W związku z tym, według opinii ekspertów, ceny tego typu samochodów wzrosną w najbliższym czasie nawet o 15 proc. Argumentacją za podniesieniem wysokości akcyzy, jest konieczność ograniczenia sprowadzania do polski tego typu pojazdów. Zajmujący się moto-handlem wskazują, że tego typu zmiana mogła by doprowadzić do “odmłodzenia parku samochodowego” w Polsce oraz wyeliminować z rynku oszustów. “

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach poziom importu może osiągać rekordowe wyniki przekraczające 100 tys. sztuk” – powiedział w rozmowie z portalem dziennik.pl Wojciech Drzewiecki, szef instytutu badań rynku samochodowego SAMAR.

Przypomniał też, że tak właśnie zareagował rynek używanych samochodów z końcem 2016 r., po wcześniejszych zapowiedziach zmian przepisów w tej właśnie sprawie. Analitycy rynku motoryzacyjnego wskazują na utrzymujący się wzrost cen samochodów używanych związany z pandemią.

Miało na to wpływ, w ich opinii, spowodowane lockdownem wstrzymanie produkcji i sprzedaży nowych samochodów, ale także handel używanymi. Według danych instytutu SAMAR, do Polski, najczęściej sprowadzane są samochody z Niemiec (52 proc.), później z Francji, Belgii i Holandii – najwięcej: Volkswagenów, Opli i Fordów.

Źródło:dziennik.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i