Bardzo ważne dla emerytów! Tak będzie wyglądać rewaloryzacja świadczeń w 2021 roku

Na około 30 mld zł obliczono łączną sumę dodatków, które zostaną wypłacone w 2021 r. seniorom. W marcu przyszłego roku przewidziano coroczną rewaloryzację – rekompensatę za zwyżkę cen z powodu inflacji, a przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem – tzw. trzynastkę i czternastkę.

Według wyliczeń ZUS, wyniosą one średnio po 2,5 tys. zł “do ręki”, dla każdego uprawnionego. Przyszłoroczna rewaloryzacja ma być kwotowo-procentowa z gwarantowanym dodatkiem w wysokości 50 zł i wynieść ma – co podano na podstawie wstępnych założeń budżetowych – 3,84 proc. W związku z tym, emerytura pobierana obecnie w wysokości 1,5 tys. zł, w marcu 2021 r., osiągnie kwotę 1557 zł.

Podobnie, dzisiejsze 2 tys, w marcu przyszłego roku, wyniesie 2076 zł., a 3 tys – 3115 zł. Wypłata trzynastej emerytury przewidziana jest na kwiecień 2021 r w wysokości 1250 zł dla każdego. Czternastka – przewidziana jest tylko dla tych, którzy nie przekroczą ustalonego progu 120 proc. średniej emerytury, czyli wynoszą ponad 3 tys. zł. Pozostali otrzymają to świadczenie wypłacane w trybie “złotówka za złotówkę”.

W praktyce oznacza to, że np. jeśli przekroczą próg o 100 zł, to ich dodatek zostanie pomniejszony o taką właśnie kwotę. Według tego wskaźnika, osoby o emeryturze 4,3 tys. zł. nie otrzymają tego dodatkowego świadczenia.

Według podanych przez ZUS danych, najwyższa obecnie wypłacana emerytura w Polsce wynosi 34 tys. 133 zł. Odbiera ją 86 – letni mężczyzna, który przepracował, jako pracownik fizyczny, 62 lata przy produkcji cynku i ołowiu. Trzecie miejsce wśród rekordzistów emerytów zajmuje 82-letnia kobieta. Przez 61 lat pracowała w sektorze finansowym.

Źródło: money.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i