Planujesz remont? Uważaj, bo rząd wprowadza nowe przepisy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w związku z koniecznością implementacji unijnych przepisów, przygotowuje nowelizację ustawy o odpadach. Przy tej okazji chce uregulować kwestie związane ze zbiórką odpadów budowlanych, m.in. wprowadza obowiązek ich segregowania.

W znowelizowanej ustawie dodano odrębny rozdział, który mówiący o selektywnej zbiórce i odbiorze odpadów budowlanych, wymieniając w tym kontekście m.in.: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne (beton, cegła, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie).

Tego typu odpadów nie będzie wolno oddawać do palarni. Ministerstwo uzasadnia swój projekt faktem, że obowiązek segregacji odpadów już powszechnie funkcjonuje. Przekonuje też, że wspomniana wyżej zmiana tylko doprecyzowuje działające już przepisy. Wskazuje też na konieczność zagospodarowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co stanie się możliwe dzięki nowelizacji ustawy.

Obowiązek segregacji odpadów, np. przez osoby przeprowadzające remont mieszkania, wejdą w życie od Nowego Roku. Wątpliwości co do zasadności zmian mają działacze samorządowi i zarządzający spółdzielniami mieszkaniowymi. Podkreślają możliwy wzrost cen prac rozbiórkowych i problemy z samą segregacją oraz egzekwowaniem wspomnianych przepisów.

“To są tak zwane śmieci brudne, powstałe w wyniku tego, jak skuwa się glazurę lub podłogę, wymienia instalacje, a to tych frakcji jest sporo. Zastanawiam się, gdzie mieszkańcy mają je segregować: w domu czy przed budynkiem na trawniku? (…) Kto upilnuje lokatora, który burzy ścianę w mieszkaniu i pozbywa się starej glazury?” – pyta Dariusz Śmierzyński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Ruda” w Warszawie, dodając, że przepis jest “oderwany od życia”.

Źródło: RP.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i