AMD kupuje Xilinx. Zapłaci nie 30, a 35 mld dolarów


Producent procesorów i kart graficznych AMD kupuje jednego z najważniejszych producentów chipów SoC. Będzie to druga największa transakcja w branży IT.

We wrześniu największy producent kart graficznych na świecie – Nvidia ogłosiła zakup brytyjskiego ARM od japońskiego SoftBanku za 40 mld dolarów. W ten sposób gigant zamierza wejść na rynek procesorów, na którym dotychczas nie był obecny.

Sprawa wywołała sporą panikę, bo ARM ma licencję na procesory, które dominują np. w telefonach komórkowych.

Teraz na równie wielkie przejęcie zdecydował się konkurent Nvidii i Intela, produkujący procesory i karty graficzne AMD. Firma zdecydowała się na zakup Xilinx i to za 35, a nie jak początkowo szacowano 30 mld dolarów.

Xilinx to jeden z największych i najważniejszych producentów układów FPGA i programowalnych chipów SoC na rynku. Transakcja będzie bezgotówkowa – AMD zrealizuje ją akcjami (1 akcja Xilinx za 1,7234 akcji zwykłej AMD).

Po zakończeniu przejęcia obecni akcjonariusze AMD będą posiadać około 74 proc. połączonej spółki. Lisa Su pozostanie na fotelu CEO AMD, a prezes Xilinx Victor Peng, dołączy do AMD jako prezes odpowiedzialny za biznes i inicjatywy rozwoju strategicznego Xilinx.

Wraz z przejęciem Xilinx AMD zyska patenty oraz know-how inżynierów, pozwalające stworzyć wydajne chmurowe platformy obliczeniowe, a także urządzenia brzegowe i krańcowe. Gdzie AMD zamierza wykorzystać te możliwości?

Według firmy nowe rozwiązania znajdą zastosowanie przy rozwoju np. centrów danych, gier, komputerów osobistych, komunikacji, motoryzacji, przemysłu, a nawet lotnictwa i obrony. Po przejęciu ma powstać zespół składający się z około 13 tys. inżynierów.

Na badania i rozwój ma zostać zagospodarowany budżet w wysokości 2,7 mld dolarów.

Źródło: AMD

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i