Rekordowy odpływ pieniędzy z bankowych lokat. Sprawdźcie w co inwestują Polacy w czasie pandemii

Główny analityk HRE Investments, Bartosz Turek, mówił w rozmowie z portalem businessinsider.com.pl, o preferencjach inwestycyjnych Polaków. Przy tej okazji poinformował, że w związku m.in., ze spadkiem oprocentowania, wycofują pieniądze z lokat.

“Inflacja nie odpuszcza, a cięcia stóp procentowych spowodowały, że w ciągu roku oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty spadło 11-krotnie do 0,14 proc. w sierpniu” – wskazano w analizie HRE Investments.

W efekcie tego typu zjawisk, przez okres 7 miesięcy, z lokat “odpłynęła” prawie co czwarta złotówka. Według wyliczeń banku centralnego z końca września, w lutym, na swoich lokatach mieli obywatele 290 mld. zł.

Dziś jest tych złotówek mniej o 67 mld. To, według Bartosza Turka, “najmniej od 1996 roku – od kiedy NBP gromadzi stosowne dane”. Jednocześnie, poinformował analityk, że wycofane z lokat pieniądze, przekazują Polacy najchętniej na detaliczne obligacje skarbowe, inwestują w rynek nieruchomości i fundusze inwestycyjne. Mniej, ale wciąż chętnie – w złoto i akcje.

Źródło:businessinsider.com.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i