Rząd przyjął program realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego

Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny został przyjęty przez Radę Ministrów. Jego realizację podzielono na kilka etapów.

Pierwszy – przygotowawczy – dotyczy lat 2020-2023. W tym okresie, zdefiniowane zostaną zakres i skala inwestycji, wypracowane i przyjęte optymalne rozwiązania dla realizacji różnych, możliwych jej wariantów.

Będą też wtedy prowadzone prace niezbędne dla przygotowania prac budowlanych, np. projekty kolejowe. O samej uchwale, jeszcze przed jej podjęciem, mówił w sejmie wiceminister Horała, odpowiadając na pytania posłów: “Uchwała o wieloletnim programie finansowym CPK zapewni w perspektywie do roku 2023, czyli na prace projektowe, przygotowawcze, wykupy gruntów, rozpoczęcie inwestycji kwotę ponad 13 mld zł”.

Pieniądze na realizację I etapu, w główniej mierze, pozyskane zostaną z wyemitowanych na ten cel, skarbowych papierów wartościowych. Horała określił też projekt CPK, jako “wielki program pozyskiwania dla Polski kapitału z zewnątrz”.

Wskazał w tym kontekście, na środki europejskie, jak również komercyjne. CPK zaplanowano, jako węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią.

Ma on zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Część tzw. lotniskowa, według programu, zrealizowana ma zostać do końca 2027 r. a kolejowa – do końca 2034 r.

Na rok 2023 przewidziano m.in. przedstawienie raportu oddziaływania na środowisko i wielobranżową koncepcję architektoniczną terminalu pasażerskiego.

Źródło:rynek-lotniczy.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i