Kto ile stracił na obostrzeniach? Business Insider dotarł do raportu rządowego

Portal businessinsider.com.pl dotarł do raportu rządowego, dotyczącego popytu w gospodarce. Zawiera on dane za okres od 19 do 25 października, czyli momentu ogłoszenia kolejnych ograniczeń sanitarnych w związku z rozwojem pandemii.

Wynika z nich m.in, że w branży rozrywkowej i rekreacyjnej popyt konsumencki spadł w określonym wyżej przedziale czasowym, wobec wcześniejszego tygodnia, prawie o połowę. Polacy wydali w tym czasie na te cele o 85 proc. mniej pieniędzy niż przed pandemią. Na wydatki związane z kulturą – o 90 proc. mniej.

Ograniczono też przemieszczanie się pociągami. Spadek obrotów kolei wyniósł równowartość 1/4 kwoty, uzyskanej tydzień wcześniej. Od początku pandemii spadł o 75 proc. W gastronomii i hotelarstwie – od marca br. obroty spadły o 60 proc. a biur podróży i linii lotniczych, odpowiednio – 90 i 95 procent. Dla lepszego monitorowania sytuacji w branżach, które najbardziej odczuły obostrzenia związane z pandemią, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii porozumiało się z dużymi bankami w sprawie przepływu informacji, na temat kondycji różnych sektorów gospodarki.

“Dzięki temu rząd będzie widział na bieżąco, jak wygląda płynność firm i ich bufory finansowe. Obecnie opiera się głównie na danych o depozytach z dwóch największych i kontrolowanych przez Skarb Państwa podmiotach – PKO BP oraz Banku Pekao”- przekazał portalowi anonimowy informator.

Źródło: businessinsider.com.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i