Szwedzi budują 5G na całego! Sądy mocno w tym pomagają

Z końcem października, szwedzkie władze, uwzględniając obowiązującą ustawę oraz opinię szwedzkich służb specjalnych SAPO i wojska, dbając o bezpieczeństwo szwedzkiego Urzędu ds. poczty i telekomunikacji (PTS), zdecydowały o zakazie wykorzystywania sprzętu koncernów Huawei i ZTE przy budowie sieci 5G.

W związku z postanowieniem PTS w tej sprawie, do 2025 r. ma być również wycofany ten, który jest obecnie wykorzystywany do tego celu a pochodzi ze wskazanego źródła. Szwedzki oddział Huawei odwołał się od decyzji rządu do Sądu Administracyjnego.

W przesłanym piśmie wskazano, że „wykluczenie produktów tej firmy zostało podjęte na fałszywych przesłankach” i zarzucono szwedzkim władzom próbę ograniczenia konkurencji w rozwoju sieci 5G w ich kraju. Koncern, powołał się przy tym na obowiązujące w UE prawo.

Na początku listopada, ambasador Chin w Sztokholmie Gui Congyou, ostrzegał w rozmowie z agencją TT, że wykluczenie chińskich koncernów może spowodować konsekwencje. Zasugerował też podjęcie stosownych decyzji wobec obecnego na chińskim rynku, szwedzkiego koncernu telekomunikacyjnego Ericsson.

W miniony poniedziałek, Sąd Administracyjny w Sztokholmie, uchylił zakaz dla chińskich koncernów. Stwierdził, że “oddział Huawei w Szwecji ma prawo odwołać się od decyzji szwedzkiego Urzędu ds. poczty i telekomunikacji (PTS).

Wyjaśniając swoje stanowisko wskazał, że “warunki dotyczące m.in. stosowania produktów Huawei nie obowiązują w trakcie dalszego rozpatrywania sprawy”. PTS, poinformowało wczoraj wieczorem o wstrzymaniu mającej się dziś odbyć aukcji na dwie częstotliwości, wskazując jako powód, konieczność analizy wyroku sądu. Zapowiedziano wznowienie aukcji w najszybszym z możliwych terminów.

Źródło:biznesalert.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i