Roman Polański utracił członkostwo we Francuskiej Akademii Filmowej. Padły mocne słowa

Walne zgromadzenie Francuskiej Akademii Filmowej to gremium, które rokrocznie przyznaje Cezary – prestiżowe nagrody filmowe. Do niedawna członkiem tego zgromadzenia był laureat rekordowej liczby Cezarów (4) Roman Polański.

We wrześniu, Akademia Sztuki i Techniki Filmowej opublikowała listę członków nowego walnego zgromadzenia, co spowodowało liczne komentarze i kontrowersje. Znajdowało się na niej również nazwisko Polańskiego.

Po konsultacjach i pod presją m.in środowisk feministycznych, Akademia zmieniła swój regulamin i usunęła z niego możliwość otrzymania członkostwa honorowego “z mocy prawa”. W związku z tym, Polański utracił prawo bycia członkiem walnego zgromadzenia, podobnie, jak kilku jeszcze artystów, w tym m.in. reżyser Costa-Gavras.

Obecnie, 164 członków walnego zgromadzenia francuskiej Akademii Filmowej będą wybierali “demokratycznie i równo” wszyscy Akademicy.

Sytuację skomentował na Twitterze producent Marc Missonnier wpisem o treści: “Francuskie kino zdecydowało się w pełni szanować parytet i demokrację”.

Źródło:dziendobry.tvn.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i