Naga Anja Rubik walczy o prawa kobiet na okładkach „Vogue Polska”

Anja Rubik znana jest jako modelka, ale w ostatnich latach jeszcze bardziej, jako osoba promująca edukację seksualną. Teraz wspiera Strajk Kobiet, pozując nago na okładce „Vogue Polska”.

Anja Rubik oprócz tego, że jest znaną modelką, jest również aktywistą społeczną. Między innymi była inicjatorką projektu SexEd i walczy o edukację seksualną w szkołach. Od ponad miesiąca natomiast wspiera Strajk Kobiet. W związku z tym pojawiła się na okładkach świątecznego wydania „Vogue Polska”, gdzie pozuje nago. Na pierwszym opublikowanych zdjęciu widać nagą Anję, która jest spętana bordowym materiałem, a na policzku ma namalowaną czerwoną błyskawicę, która jest symbolem Strajku Kobiet. Zdjęcie opatrzyła opisem:

Są to najważniejsze i najbardziej osobiste okładki oraz autoportrety w mojej karierze. Tworzenie obrazów jest moim językiem, sposobem w jaki wyrażam mój protest, mój bunt, naszą siłę, ból, złość i nadzieję. Wierzę, że fotografia ma ogromną moc, może przyciągać uwagę, wzbudzać emocje, rozpoczynać rozmowy, mobilizować nas do działania i do zmian. Prawo kobiety do wyboru jest papierkiem lakmusowym, czyli sprawdzianem, dla zdrowego, postępowego społeczeństwa.

Druga okładka z Anją Rubik jest jeszcze bardziej odważna. Modelka jest na niej całkowicie naga. Jej biust zakrywa napis: SIŁA KOBIET, a części intymne dłoń zaciśnięta w pięść. W drugiej dłoni trzyma natomiast dymiąca się racę. Temu zdjęciu towarzyszy również mocny opis.

Chciałam, aby sesja oddała nasz bunt i naszą siłę. Na fotografii jestem naga. W systemach patriarchalnych ciało kobiety jest seksualizowane, jest czymś złym i nieprzyzwoitym. Stąd też nagość stała się symbolem kobiecej rewolucji. Obecnie w Polsce, próbuje się kobietom odebrać prawa reprodukcyjne oraz prawo do decydowania o własnym życiu i o własnym ciele.

Trzecia okładka Vogue jest najspokojniejsza. Widać na niej tylko twarz modelki z czerwonym dymem. W opisie pod zdjęciem natomiast Rubik deklaruje się jako patriotka.

Jestem patriotką. Z wiekiem czuję się coraz mocniej związana z Polską. A gdy atakowane są w moim kraju prawa kobiet, osób LGBTQ+, nasza wolność, nauczyciele, uczniowie i kiedy niemal codziennie rządzący ogłaszają nowego wroga – nie mogę milczeć.

Zdjęcie: Instagram

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i