Prosty sposób na stres

Codziennie każdy z nas narażony jest na ogromny stres – czy to przez natłok obowiązków, problemy rodzinne, czy też przez kolejne złe wiadomości atakujące nas z wszelkiego rodzaju mediów. W tym szaleństwie jednak jest metoda aby chociaż na chwilę wyłączyć się z tego wszystkiego i odetchnąć – mowa tu o wdrożeniu w swoje codzienne życie kilku minut na odpoczynek.

Odpoczynek? Czy nie to robimy każdego wieczoru leżąc przed snem oglądając telewizję czy przeglądając internet? Oczywiście to także są formy odpoczynku, jednak zwykle bywają mało efektywne. Czasem nawet wręcz przeciwnie, zamiast odstresować się przy dobrym filmie tak przeżywamy jego fabułę (czasem nawet tylko podświadomie!), że zamiast zaplanowanego relaksu, dorzucamy sobie tylko większy bagaż stresu. Jak w takim razie walczyć ze stresem i skutecznie pozwolić sobie odpocząć?

Techniki relaksacyjne

Istnieją w psychologii specjalne techniki pomagające się rozluźnić. Potocznie nazywają się technikami relaksacyjnymi (są to np. trening autogenny Schultza czy trening Jacobsona) i zwykle polegają na wyciszeniu się i fizycznym rozluźnianiu kolejnych partii mięśni.

Jak to działa?

Czy takie proste czynności rzeczywiście są w stanie pomóc? Już niemal sto lat temu psychiatrzy na całym świecie dowiedli że to naprawdę działa. Dzięki samemu fizycznemu odprężeniu naszego ciała oszukujemy nasz mózg. Jak? Otóż mózg łączy stan fizycznego odprężenia z obniżeniem napięcia emocjonalnego i uwalnia substancje chemiczne które pozwalają nam się zrelaksować. Dodatkowo ogromną zaletą technik relaksacyjnych jest fakt, że dzięki ich systematycznemu wykonywaniu można w ten sposób wyrównać swoje ciśnienie krwi, a to jak już wiadomo znacznie wspomaga pracę serca i układu nerwowego.

Taki rodzaj treningu nie musi trwać długo, często wystarczy poświęcić zaledwie 5-15 minut każdego dnia. Już po kilku takich ćwiczeniach można dopatrywać się pozytywnych rezultatów i obniżenia poziomu stresu nawet przy codziennych sytuacjach.

Źródła: www.medonet.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i