Masz wolną chwilę? Lepiej śpij niż oglądaj telewizję

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że zbyt długie oglądanie telewizji może zakończyć się ciężkimi chorobami, a nawet śmiercią. Takie są wnioski badań, w których udział wzięły tysiące telewidzów.

– Oglądanie telewizji powyżej dwóch godzin dziennie zwiększa ryzyko udaru lub zawału serca – informuje portal Daily One, na podstawie wyników badań naukowych. Przy tym, jak twierdzą autorzy, leniuchowanie przed ekranem w domu jest groźniejsze niż ukradkowe oglądanie telewizji w pracy lub na przykład w czasie podróży.

Dr Hamish Fosterz Instytutu Zdrowia Uniwersytetu Glasgow, który kierował badaniami, powiedział Daily One: – Nasze wyniki dowiodły praktycznie wielu negatywnych skutków zdrowotnych, które niesie za sobą zbyt długie oglądanie telewizji.

W przeprowadzeniu badań lekarze wykorzystali możliwości, które daje baza ochotniczych testów medycznych Biobank. Dzięki niej w ankiecie stanu zdrowia i samopoczucia wzięło udział prawie pół miliona brytyjskich telewidzów w wieku od 17 do 73 lat.

Wyniki potwierdziły, że gapienie się w telewizor zwiększa ryzyko udarów mózgu i zawałów serca. Czas spędzony przed ekranem telewizyjnym przyspiesza rozwój negatywnych zmian naczyniowo-krążeniowych.

Szczególne niebezpieczeństwo niesie oglądanie telewizji w warunkach domowych. Telewidzowie mają wówczas skłonność do przejadania się niezdrowymi przekąskami oraz nadużywania alkoholu i papierosów.

– Gdyby jednak badane audytorium skróciło czas spędzony przed ekranem o połowę, można by uniknąć około 8 proc. zgonów wywołanych przez choroby wieńcowe – powiedział dr Foster. Lekarz dodał: – 5 proc. zgonów w ogóle nie miałoby miejsca.

Naukowcy wykazali również, że rezygnacja z półgodzinnego oglądania telewizji i zamiana tego czasu na spacer, zmniejsza ryzyko śmierci o 10 proc. Ponadto emisja niebieskiego światła telewizorów negatywnie wpływa na wzrok, powodując choroby oczu.

– Lepszym wyjściem jest spędzenie 2 godzin z przymkniętymi oczami niż taki sam czas spędzony przed telewizorem – twierdzą naukowcy.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i