Światowe instytucje szacują straty

Najnowszy raport MFW nie pozostawia złudzeń. Pandemia wywołała największy kryzys ekonomiczny od 100 lat. Ocenom Funduszu towarzyszą mroczne szacunki Międzynarodowej Organizacji Pracy i Konfederacji Związków Zawodowych. Światowe instytucje szacują straty.

Dyrektor wykonawcza MFW oświadczyła, że już 103 państwa świata zwróciły o uruchomienie szybkiej ścieżki kredytowej. Przyczyną są straty, które gospodarki poniosły w wyniku lockodownu.

Ponadto Kristalina Georgiewa poinformowała, że ludność 170 państw odczuje w tym roku spadek dochodów.

– Nie mamy już złudzeń, z powodu pandemii globalna gospodarka znalazła się w największym kryzysie od 100 lat – powiedziała.

Georgiewa podkreśla, że złożona sytuacja nastąpiła pomimo bezprecedensowych środków uruchomionych przez budżety państw członkowskich i banki centralne. W sumie na rynku znalazło się 8 bln dolarów rzuconych do walki z ekonomicznymi skutkami pandemii.

Światowe instytucje szacują straty

Banki centralne dokonały olbrzymich cięć stóp procentowych, jednak MFW został zmuszony do przygotowania linii kredytowych na kolejny bilion dolarów.
Jak informuje raport Funduszu „World Economic Outlook: The Great Lockdown”, w 2020 r. światowa gospodarka zmniejszy się o 3 proc.

Prognozom MFW towarzyszą pesymistyczne oceny Międzynarodowej Organizacji Pracy. W porównaniu z marcowymi szacunkami, najnowsze dane globalnego bezrobocia są bardziej pesymistyczne. Jeśli dwa tygodnie temu MOP mówiła o przyroście tegorocznego bezrobocia na poziomie 160 mln osób. Obecnie skalę zjawiska podniesiono do 200 mln pracowników.

Natomiast International Trade Union Confederation uważa, że pandemiczny kryzys ujawnił „deformację modelu globalizacji, który został narzucony zatrudnionym całego świata”. ITUC wskazuje winnych obecnego załamania runku pracy, nazywając ich „korporacyjnymi szakalami”. Oskarża o „wydrenowanie środków z systemu ochrony zdrowia”.

– Model twardej gospodarki obliczonej wyłącznie na zysk, wyczerpał potencjał globalnej służby zdrowia, a ograniczenie praw zatrudnionych postawiło teraz pracowników w tragicznej sytuacji masowego bezrobocia – czytamy w oświadczeniu Konfederacji.

Zobacz także: Żądają odmrożenia gospodarki

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i