Kolejna kara dla Deutsche Banku

Niemiecki Urząd Nadzoru Finansowego Bafin nałożył karę na Deutsche Bank. Chodzi o niedociągnięcia w sposobie obliczania kluczowych stóp procentowych, informuje Deutsche Welle.

Największy niemiecki bank będzie musiał zapłacić 8,66 mln euro kary. Jak uzasadnił Bafin, Deutsche Bank jako dostawca danych służących naliczaniu stopy procentowej Euribor: – Zaniedbał stworzenie odpowiednich systemów prewencyjnej kontroli.

Rozgłośnia przypomina, że stopa procentowa Euribor (Euro Interbank Offer Rate), podobnie jak Libor, jest wykorzystywana jako podstawa transakcji bankowych wartych biliony. Od kredytów budowlanych, po skomplikowane instrumenty pochodne.

Tymczasem zdaniem Urzędu, bank nie zapewnił w tak ważnej kwestii należytej staranności. Już kilka lat temu wyszło na jaw, że pracownicy wielkich banków na świecie, w tym Deutsche Banku, przez lata oszukiwali przy obliczaniu referencyjnych stóp procentowych, aby osiągać wyższe zyski.

W celu zapobiegania podobnym oszustwom, od 2018 r. przepisy wymagają od banków, które dostarczają dane do naliczania Euribor, aby upewniły się, że nie dochodzi do manipulacji, a dane są przekazywane w sposób rzetelny. Tymczasem według nadzoru bankowego, Deutsche Bank nie zapewnił spełnienia takich kryteriów w latach 2019-2020, czyli w okresie objętym kontrolą.

Według rzecznika Deutsche Banku, zarząd przyjął karę. Dodał jednak, że nie ma żadnych przesłanek, aby fakty, o których mowa doprowadziły do opracowania błędnych raportów na temat wartości referencyjnych.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i