Bierne palenie zabija rocznie 880 tys. osób

Oddychanie powietrzem zawierającym dymy lub opary nikotyny zwiększa ryzyko chorób płucnych i śmierci – ostrzega Associated Press.

– Badania wykazują, że tzw. bierne palenie wywołuje ostre komplikacje zdrowotne. Uzasadnione jest więc wprowadzenie powszechnego zakazu stosowania wyrobów tytoniowych nie tylko w zamkniętej, ale również na otwartej przestrzeni publicznej – agencja cytuje wnioski najnowszych ekspertyz.

Z danych AP wynika, że ​​aż 93 proc. osób na całym świecie jest narażonych na skutki tzw. wtórnego palenia czyli oddychania powietrzem skażonym nikotyną. Co czwarta osoba chorowała lub zachoruje na zapalenie oskrzeli, odczuwając takie dolegliwości płucne jak niedotlenienie.

Przy tym badania wykazują nie tylko wysoką szkodliwość klasycznych wyrobów tytoniowych ale także e-papierosów. Do długiej listy schorzeń wywołanych nowatorskimi wyrobami dołączyły ostatnio: zwapnienie płuc, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP

Badania wykazują, że e-papierosy lub podgrzewacze wkładów tytoniowych emitują mniej szkodliwych, biernych oparów. Powodują za to wyższe stężenie drobnych cząstek oraz związków metali uszkadzających tkankę płucną.

Według AP, globalna populacja narażona na opary nikotyny wzrosła o 16 proc. w porównaniu z 2019 r. Ponad 78 proc. biernych palaczy sygnalizuje dolegliwości kardiologiczne lub oddechowe, co stanowi wzrost o 12 proc. Liczba zgonów wywołanych biernym paleniem sięga rocznie 880 tys. przypadków.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i