Republikanie żądają nowych sankcji przeciwko Rosji

Senator Marco Rubio przedstawił nowy projekt sankcji wymierzonych w Rosję. Dokument przewiduje uderzenie instrumentami karnymi osobiście w Putina – informuje portal newsmax.com.

14 stycznia senator Marco Rubio zażądał w imieniu republikanów przyjęcia przez Kongres nowego pakietu rosyjskich sankcji. Zgodnie z opublikowanym projektem, co trzy tygodnie wspólnota wywiadowcza USA będzie musiała przekazywać Kongresowi raport o tym, czy Rosja naruszyła integralność terytorialną Ukrainy.

– W przypadku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę prezydent Stanów Zjednoczonych będzie musiał nałożyć na agresora sankcje. W szczególności chodzi o zablokowanie majątków i wizy wjazdowych Putina, a także: premiera, ministra obrony, a także wskazanych rosyjskich oligarchów i członków ich rodzin – agencja cytuje fragmenty dokumentu.

Projekt wymaga także, aby Biały Dom nałożył sankcje na uczestników międzybankowego systemu transakcyjnego SWIFT, jeśli nie przestaną świadczyć usług rosyjskim bankom i firmom objętym sankcjami karnymi.

– Wzywam moich kolegów z Senatu do współpracy w celu zatwierdzenia projektu, zanim będzie za późno – zaapelował Marco Rubio, przekonując, że napaść Rosji na Ukrainę jest „niemal pewna”.

UPI informuje, że propozycja Rubio zaostrza projekt restrykcji złożony przez grupę demokratycznych senatorów pod przewodnictwem Roberta Menendeza.

„Ustawa o ochronie suwerenności Ukrainy z 2022 r.” zakłada również zamrożenie amerykańskich aktywów Putina i jego otoczenia. Proponuje nałożenie podobnych sankcji na wyższych dowódców rosyjskiej armii oraz inne osoby, które Biały Dom wskaże, jako zaangażowane w agresję na Ukrainę.

Agencja przypomina, że administracja USA oskarża Rosję o przygotowanie pretekstu do ewentualnej inwazji na Ukrainę.

– Mamy informacje wskazujące, że Rosja wyszkoliła już grupy dywersyjne do prowadzenia operacji militarnych na wschodniej Ukrainie, działające pod fałszywą flagą – oświadczyła sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i