Spółki technologiczne bombami z opóźnionym zapłonem

Słynny na Wall Street fundusz inwestujący w spółki technologiczne, stworzony przez Cathie Wood jest zagrożony upadkiem – informuje serwis Bloomberg. Po grudniowej przecenie, od początku 2022 r. notowania ARK Innovation spadły o kolejne 15,1 proc.

Firmy tworzące ARK Innovation są rażąco przewartościowane, uważa spółka Livermore Partners, zarządzająca funduszami hedgingowymi. Analitycy ostrzegają, że następna korekta może przekształcić się w poważne załamanie rynkowe.

Niektóre aktywa ARK, na przykład PayPal, Block i Tesla, to firmy o dobrych perspektywach rozwojowych. Jednak ich stabilność i wycena zawsze były problemem – twierdzą eksperci giełdowi na antenie CNBC.

Wyceny spółek z funduszu ARK Innovation nazywają ekstremalnie zawyżonymi i porównują je do tykającej bomby z opóźnionym zapłonem, która może eksplodować, gdy zacznie się korekta tego segmentu. 

– Fundusz Cathie Wood stanie się niebawem symbolem tego, w co nie należało inwestować – komentuje CNBC.

Natomiast Bloomberg zwraca uwagę, że od początku 2022 r. ARK stracił 15,1 proc. wartości. Cena jednej akcji wynosi obecnie 80,24 dol. wobec rekordowego poziomu 159,7 dol. notowaną w lutym ubiegłego roku. Zatem fundusz stracił prawie połowę swojej wartości (49,75 proc.)

Największy udział w portfelu ARK mają Tesla, serwis Zoom, firma telemedyczna Teladoc Health, producent cyfrowych odtwarzaczy multimedialnych Roku oraz międzynarodowa giełda kryptowalutowa Coinbase. 

Akcje wszystkich pięciu spółek spadły w ostatnim kwartale ubiegłego roku od 40 proc. do 21 proc. Wyjątkiem była Tesla (przecena o 5,78 proc.) Spółka Livermore Partners uważa, że pandemia covid19 była „idealną burzą” dla przedsięwzięć inwestycyjnych w stylu Wood. ARK skorzystał na wsparciu gospodarki przez banki centralne uprawiające luźną politykę finansową.

Obecnie Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zapowiedziała, że w celu opanowania inflacji, konieczne będzie zaostrzenie polityki pieniężnej. Prezes Fed Jerome Powell oświadczył, że spodziewa się w tym roku wzrostu stóp procentowych.

– W najbliższych latach nastąpi odwrócenie polityki Fed o 180 stopni, na której ucierpi wartość takich funduszy jak ARK – prognozuje Bloomberg.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i