Ewakuacja rosyjskich dyplomatów z Ukrainy

Według „The New York Times”, Moskwa realizuje operację cichej ewakuacji swoich dyplomatów z Ukrainy. 

Według źródeł „NYT” w ukraińskich strukturach bezpieczeństwa, dzieci i żony rosyjskich dyplomatów rosyjskiej wyjechały z Ukrainy już na początku stycznia. Zgodnie z opracowanym wcześniej grafikiem ewakuacji, w najbliższych dniach do Rosji powróci 30 pracowników ambasady w Kijowie i konsulatu we Lwowie.

Przedstawiciel departamentu stanu potwierdził wiarygodność ukraińskich źródeł, twierdząc, że Waszyngton jest świadomy ewakuacji rosyjskiego personelu dyplomatycznego i konsularnego. 

– Mamy informacje wskazujące, że rosyjski rząd przygotował plan wyjazdu swoich pracowników i członków ich rodzin już w grudniu – NYT cytuje fragment odpowiedzi departamentu stanu na zapytanie prasowe. Administracja w Waszyngtonie twierdzi jednak, że Putin wciąż nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie inwazji na Ukrainę.

Z kolei rosyjski portal RBK, komentując doniesienia „NYT”, cytuje oświadczenie rosyjskiego MSZ: – Placówki dyplomatyczne i konsularne Federacji Rosyjskiej na Ukrainie działają w normalnym trybie.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i