Ekskluzywne marki zainteresowane rosyjskim rynkiem

Liczba zagranicznych marek wzrosła. Zachodni detaliści zwiększają obecność w Rosji, pomimo epidemii i napięć geopolitycznych. Zdecydowana większość z nich reprezentuje segment wysokich cen – informuje „Kommiersant”.

Według gazety, liczba nowych sprzedawców wzrasta ponieważ w Rosji rośnie popyt na luksusowe towary. Jedną z przyczyn są komplikacje wyjazdowe dla zamożnych klientów, wcześniej dokonujących zagranicznych zakupów.

Według firmy doradczej Knight Frank, w 2021 r. na rosyjski rynek weszło 15 nowych międzynarodowych detalistów, co oznacza wzrost o 15 proc. rok do roku. Według analityków firmy, połowa z nich sprzedaje perfumy, kosmetyki, odzież, bieliznę i obuwie. 79 proc. działa w segmencie cen ponadprzeciętnych i premium. Udział detalistów sprzedających produkty po przystępnych cenach, spadł o 21 proc. do poziomu rekordowo niskiego od 2011 r.

Zagraniczne marki są zainteresowane rosyjskim rynkiem ze względu na łagodniejsze restrykcje epidemiczne w handlu, niż na Zachodzie. Ponadto w przeciwieństwie do zachodnich konsumentów, Rosjanie są bardziej przywiązani do tradycyjnych zakupów.

Według „Kommiersanta”, w okresie przed pandemią, corocznie na rosyjski rynek wchodziło ponad dwa tuziny modowych sprzedawców. Niesłabnące obecnie zainteresowanie marek ekskluzywnych wynika również ze spadku ruchu turystycznego i biznesowego za granicą.

Korzystny bilans ubiegłego roku wpływa na optymistyczne prognozy. Rosyjscy eksperci spodziewają się, że w 2022 r. oprócz nowych marek, na rynek powrócą detaliści, którzy wcześniej ograniczyli aktywność. O ile wcześniej międzynarodowe podmioty wchodziły do Rosji głównie za pośrednictwem lokalnych partnerów, teraz coraz chętniej robią to same.

Natomiast zachodni sprzedawcy przewidują, że ich sytuacja może się pogorszyć ze względu na napięcia wokół Ukrainy. W ich wyniku znane marki mogą opuścić Federację Rosyjską.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i