Rijad sprzeda akcje Saudi Aramco

Arabia Saudyjska postanowiła sprzedać kolejny pakiet udziałów w największym koncernie naftowym świata. Saudi Aramco rozmieści 2,5 proc. akcji na giełdzie, poinformował „The Wall Street Journal”.

Jak wynika z publikacji, kierownictwo Saudi Aramco, który w 98,5 procentach należy do państwa, aktywnie rozważa możliwość wtórnej oferty publicznej (SPO). Władze saudyjskie planują emisję na krajowym rynku lub za granicą. Bierze pod uwagę giełdy w Londynie lub w Singapurze.

Według „The Wall Street Journal”, 2,5 proc. akcji może zostać wyemitowanych w ramach wolnego obrotu, zaś ich łączna wartość jest szacowana na 50 mld dol. Jeśli transakcja zakończy się sukcesem, środki trafią do budżetu państwa, przyczyniając się do modernizacji dywersyfikującej gospodarkę, o którą władze zabiegają od lat.

Pod koniec 2019 r. Saudi Aramco przeprowadziło identyczną operację na giełdzie papierów wartościowych w Rijadzie. Sprzedano wówczas 1,5 proc. akcji. Budżet Arabii Saudyjskiej zarobił 29,4 mld dol. Władze mają nadzieję, że obecna transakcja przebije ten wynik.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i