Ceny rosyjskich wyrobów drzewnych idą w górę

Po nieznacznym spadku pod koniec 2021 r. ceny produktów oferowanych przez rosyjski przemysł drzewny ponownie rosną. Do głównych przyczyn należą ogromny popyt, a także wzrost cen surowców i transportu. Rosyjska branża oczekuje, że rynek drzewny powróci do równowagi dopiero pod koniec bieżącego roku, informuje „Kommiersant”.

Obecnie najbardziej poszukiwanymi produktami obróbki drewna są karton i sklejka. W 2021 r. ich ceny wzrosły o 50-60 proc. windując koszty handlu detalicznego. Podczas epidemii i w czasie obecnego ożywienia gospodarczego ostro wzrósł popyt na opakowania. Powodem jest szybki rozwój handlu internetowego. Jednoczesne odbicie w przemyśle budowlanym spowodowało wzrost cen innych materiałów drzewnych, w tym sklejki. Dlatego „Kommiersant” przewiduje, że 2022 r. ceny obu produktów wzrosną o minimum 5 proc.

Nierównowaga podaży i popytu doprowadziła również do wzrostu kosztów produkcji, który był odczuwalny przez większość roku i osiągnął szczyt we wrześniu. Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpłynął na rynek, był ostry niedobór surowców. W 2021 r. ich ceny wzrosły średnio o ponad 60 proc.

Wszystkie problemy spotęgowała sytuacja na rynku logistycznym. Globalny deficyt kontenerów spowodował opóźnienia w dostawach, a koszt transportu ładunków wzrósł średnio o 85 proc.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i