Nadal bez opioidowej ugody USA – Purdue Pharma

Koncern Purdue Pharma i  stany USA nie zawarły ugody w sprawie miliardowych odszkodowań za rolę firmy w wywołaniu opioidowej epidemii, informuje agencja UPI.

Federalny sędzia upadłościowy Robert Drain przedłużył do 3 marca ochronę prawną firmy i jej właścicieli, dając stronom więcej czasu na mediacje.

– To sprawa jest zbyt istotna dla zbyt wielu osób i instytucji rządowych, aby podejmować nieprzemyślane działania – uzasadnił Drain.

UPI przypomina, że Purdue Pharma i jej właściciele – rodzina Sacklerów – zostali oskarżeni o wywołanie epidemii uzależnienia i przedawkowania opioidów, która przez 20 lat pochłonęła życie ponad 800 tys. Amerykanów. Lek OxyContin wytwarzany przez koncern jest jednym z najbardziej znanych opioidowych środków receptowych w USA. Stroną pozywającą są prokuratorzy generalni 8 stanów (Kalifornia, Connecticut, Delaware, Maryland, Oregon, Rhode Island, Vermont i Waszyngton) oraz Dystryktu Columbia. 

Do tej pory prawnicy pozwanych proponowali, że rodzina Sacklerów zrezygnuje z własności koncernu, a jego dochody zostaną przeznaczone na walkę z kryzysem narkotykowym. Członkowie rodziny wnieśliby również 4,5 miliarda dolarów w gotówce i aktywach. W zamian Sacklerowie otrzymaliby immunitet prawny przed cywilnymi procesami odszkodowawczymi ofiar opiatów. 

Obecnie 8 stanów i DC odmawiają podpisania ugody, twierdząc, że chcą pociągnąć Sacklerów do odpowiedzialności karnej. Aby odstąpić od ścigania, żądają 750 mln dolarów dla ofiar epidemii lub rodzin zmarłych.

Stanowisko władz stanowych poparła grupa demokratycznych senatorów, która w połowie lutego wezwała departament sprawiedliwości do rozpatrzenia zarzutów kryminalnych przeciwko Sacklerom.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i