Chiny blokują handel z Rosją, silniej od USA i UE

Prawie 100 restrykcji wobec Rosji, tyle wprowadzili w ciągu roku partnerzy handlowi z Chin, USA i UE. Dane pochodzące z rosyjskiego ministerstwa współpracy gospodarczej z zagranicą, prezentuje Gazeta.ru. Portal zwraca uwagę, że Pekin uważany za naszego najbliższego partnera Moskwy, wprowadziły przeciwko niej więcej restrykcji niż USA i UE.

– Łącznie od stycznia 2021 r. do stycznia 2022 r. odnotowano 98 niekorzystnych decyzji ograniczających rosyjski eksport. Największą liczbę ograniczeń – 36 – wprowadziła ChRL, portal cytuje treść raportu.

W tym samym czasie Unia Europejska wprowadziła wobec rosyjskich eksporterów 9 restrykcji, natomiast Stany Zjednoczone jeszcze mniej, bo tylko 5. Również po 5 decyzji uderzających w handel z Rosją, wydały Indie oraz Brazylia. Na ostatnim miejscu z 4 restrykcjami znalazła się Japonia, która z powodu Wysp Kurylskich ma z Rosją tradycyjnie napięte relacje gospodarcze.

Większość ograniczeń to bariery techniczne (38 proc.) Kolejne 33 proc. stanowiły ograniczenia sanitarne i fitosanitarne. Kwoty ilościowe w imporcie wyniosły 15 proc. a ograniczenia taryfowe – 7 proc. Minimalną część restrykcji (1 proc.) spowodowały zmiany w procedurach celnych.

Duża liczba chińskich decyzji to wynik zwiększonego zainteresowania rynkiem ze strony rosyjskiego biznesu. Aktywny handel prowadzi do wykrycia niespójności w przepisach, taką opinię wyrażają rosyjscy eksperci.

Wskazują również, że ograniczenia są związane ze złożonymi procedurami uzyskiwania dostępu do rynku dla eksporterów z innych krajów, które są typowe dla Chin. Ponadto znaczna część ubiegłorocznych restrykcji wynikła z chińskiej polityki zerowej tolerancji wobec Covid-19.

Natomiast zachodnie działania ograniczające rosyjski eksport są związane głównie z sankcjami nałożonymi na szeroki asortyment produktów.

Niemniej jednak z informacji portalu wynika, że w latach 2020-2022 ChRL wielokrotnie wprowadzała na granicach dodatkowe kontrole jakościowe i sanitarne węgla drzewnego, bali drewnianych, materiałów budowlanych, odzieży i obuwia oraz całej gamy produktów spożywczych, zakazując ich wwozu.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i