Senat USA rozpatruje sankcje bez wojny

Republikanie złożyli w Senacie projekt ustawy przewidujący nałożenie na Rosję sankcji nawet bez rozpoczęcia zbrojnej agresji na Ukrainę, informuje portal RBK, publikując listę proponowanych restrykcji.

Zdaniem rosyjskiego portalu, republikański projekt jest ostrzejszy od konkurencyjnej propozycji partii demokratycznej. Zakłada wprowadzenie sankcji wobec operatora gazociągu Nord Stream- 2 konsorcjum AG, a także rosyjskich i niemieckich top managerów, jeśli Berlin dokona certyfikacji gazociągu.

Ponadto restrykcje objęłyby: Promswiazbank (PSB) oraz 11 innych banków rosyjskich: WTB, WEB.RF, RDIF, Alfa-Bank, Sbierbank, Gazprombank, Credit Bank of Moscow, Rossielchozbank, Otkrytie, Sowkombank, Transcapitalbank. Wszystkie z nich deponują i transferują środki rosyjskiej armii. Wciągnięcie na listę sankcji oznacza możliwość zamrożenia aktywów w jurysdykcji USA oraz zakaz prowadzenia interesów przez amerykańskie firmy i obywateli.

Projekt ustawy przewiduje kolejny blok sankcji w przypadku zbrojnej agresji Rosji. Zalicza do niej ofensywne operacje cybernetyczne, które uznaje za militarną eskalację. W takim przypadku do sankcji wobec rosyjskich instytucji finansowych dołącza restrykcje wobec banków zagranicznych, które angażują się w „istotne transakcje” z rosyjskimi bankami.

Republikanie żądają również sankcji, wobec co najmniej 15 rosyjskich biznesmenów (oligarchów), których nazwiska znalazły się w tajnym aneksie do projektu ustawy. Po raz pierwszy wśród kar personalnych znalazły się nazwiska Putina, rosyjskiego premiera, ministrów spraw zagranicznych, obrony i kluczowych dowódców wojskowych Rosji.

RBK uważa za bardzo dotkliwą propozycję całkowitego zakazu transakcji z rosyjskim długiem rządowym. Odnosi do tej kategorii zakaz współpracy z rosyjskimi firmami i ich zagranicznymi partnerami w dziedzinach wydobycia: ropy i gazu, rud metali i przemysłu stalowego.

Projekt przewiduje nałożenie identycznych sankcji wobec Białorusi, uzasadniając ewentualne wprowadzenie udziałem tego kraju w rosyjskiej agresji, poprzez użyczenie terytorium do działań zbrojnych.

Z kolei w ocenie agencji Fitch, największy wpływ na rosyjski sektor finansowy miałaby amerykańska decyzja blokująca głównym rosyjskim bankom zdolności prowadzenia transakcji walutowych. Jednak według Fitch, administracja Bidena nadal sprzeciwia się propozycjom sankcji niezwiązanych z bezpośrednią „inwazją” na Ukrainę.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykułUkraina w pułapce
Następny artykułWygnani do raju