Oligarchowie Putina ubożsi o 32 miliardy dolarów

W 2022 r. majątki najbogatszych Rosjan zmniejszyły się o 32 mld dolarów, a eskalacja konfliktu na Ukrainie może jeszcze bardziej pogorszyć ich sytuację – ocenia  Bloomberg.

Według serwisu, że na czele listy najbogatszych Rosjan znajduje się członek zarządu firm energetycznych Novatek i Sibur Giennadij Timczenko. Zgodnie z danymi Bloomberg Billionaires Index, po wprowadzeniu brytyjskich sankcji Timczenko stracił jedną trzecią swojej fortuny, obecnie wycenianej na 16 miliardów dolarów.

Z kolei prezes i współwłaściciel Novateku Leonid Michelson stracił 6,2 miliarda dolarów. Majątek prezesa Łukoilu Vagita Alekpierowa nie objętego na razie restrykcjami zmniejszył się o 3,5 mld.

W tym kontekście Bloomberg zwraca uwagę na konsekwencje uznania niepodległości promoskiewskich „republik” Doniecka i Ługańska. Podczas przemówienia Putina moskiewski indeks giełdowy, łącznie z sesjami dodatkowymi (IMOEX2) stracił ponad 18 procent wartości.

Serwis przypomina, że Wielka Brytania objęła również sankcjami 5 rosyjskich banków oraz członka rady dyrektorów Banku Rossija Borysa Rotenberga i przewodniczącego rady dyrektorów National Telematic Systems Igora Rotenberga Brytyjskie aktywa biznesmenów zostały zamrożone, a wjazd zakazany.

W związku z napiętą sytuacją geopolityczną, od początku roku do 1 lutego, majątki pozostałych oligarchów z listy 25 najbogatszych biznesmenów zmniejszyły się o 17,83 miliarda dolarów. Oprócz Giennadija Timczenko i Leonida Michelsona, najwięcej stracił baron przemysłu ciężkiego, prezes Siewierstal Aleksiej Mordaszow.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i