Berlin obiecuje pomoc w sprawie ukraińskich uchodźców

Niemieckie MSW zapewni pomoc dla krajów sąsiadujących w przypadku napływu dużej liczby uchodźców z Ukrainy, zapowiedziała minister Nancy Faeser.

– Bardzo uważnie śledzimy, czy nastąpi przemieszczenie uchodźców do krajów sąsiednich – Deutsche Welle cytuje słowa szefowej MSW, która dodała, że Berlin pozostaje w ścisłym kontakcie z Komisją Europejską i państwami członkowskimi UE

– Wesprzemy naszych sąsiadów – zwłaszcza Polskę – gdyby doszło do wzmożonego napływu uciekinierów. Dotyczy to szczególnie pomocy humanitarnej – oświadczyła Faeser.

Komisja Europejska ostrzegła w ubiegłym tygodniu, że w przypadku militarnej eskalacji konfliktu do Unii Europejskiej może przybyć nawet milion uchodźców. Założyła, że największa liczba dotrze do Polski, która ma z Ukrainą wspólną granicę o długości 535 km. Ponadto Ukraina graniczy ze Słowacją, Węgrami i Rumunią.

– Wysoce agresywne działania Rosji są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego. Sytuacja na Ukrainie jest nad wyraz niebezpieczna. Jesteśmy bardzo czujni i przygotowani na wszelkie możliwe konsekwencje konfliktu – zapewniła Faeser.

Na Twitterze szefowa niemieckiego MSW zapowiedziała także wzmożoną czujność w związku z możliwymi cyberatakami: – Jesteśmy również przygotowani do obrony przed zagrożeniami cybernetycznymi oraz do fizycznej ochrony obiektów w Niemczech – napisała minister.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i