Nie tylko SWIFT. Szczegóły nowych sankcji przeciwko Rosji

Unia Europejska, USA i inne kraje zachodnie ogłosiły, że odetną „pewną liczbę rosyjskich banków” od międzynarodowego systemu płatności SWIFT i nałożą ograniczenia na rosyjski bank centralny. Axios informuje o wykonawczych szczegółach restrykcji.

Według portalu, podjęte środki skutecznie odetną Rosję od najważniejszego na świecie systemu operacji finansowych, podważając zdolność Kremla do wykorzystania rezerw banku centralnego w operacji osłony przed zachodnimi sankcjami.

W ten sposób Zachód przekształcił Rosję w pariasa globalnej gospodarki. Axios zwraca uwagę, że europejscy sojusznicy USA, tacy jak Niemcy i Włochy, którzy wcześniej obawiali się, że odłączenie rosyjskich banków od SWIFT spowoduje straty gospodarcze, ustąpili pod presją opinii publicznej.

Ze wspólnego oświadczenia wynika, że zobowiązania uzgodnione przez USA, UE, Francję, Niemcy, Włochy, Wielką Brytanię i Kanadę, dzielą się na pięć głównych kategorii. Odłączenie wybranych banków Rosji od SWIFT, Biały Dom nazywa „modelem irańskim”.

Głównym celem jest podkopanie zdolności rosyjskiego banku centralnego do obrony rubla. Ponadto zablokowaniu ulega sprzedaż, tzw. „złotych paszportów”, które pozwalają bogatym Rosjanom stać się obywatelami krajów zachodnich i ukrywać się w ich systemach finansowych.

Sygnatariusze porozumienia uruchomiają również transatlantycką grupę zadaniową, która ma ścigać aktywa Rosjan objętych sankcjami, aby zapewnić egzekwowanie kar. Wreszcie sankcje zobowiązują Zachód do wzmocnienia działań przeciwko rosyjskiej dezinformacji i innym formom wojny hybrydowej.

– Pokażemy, że rzekome uodpornienie rosyjskiej gospodarki na sankcje jest mitem. Ponad 600 miliardów dolarów wojennych rezerw walutowych to broń potężna jedynie wówczas gdy Putin może z niej skorzystać – powiedział Axios wysoki rangą urzędnik administracji amerykańskiej.

– Bez możliwości kupowania walut od zachodnich instytucji finansowych, bank centralny Putina straci możliwość zrównoważenia skutków międzynarodowych sankcji. Rubel spadnie jeszcze bardziej. Inflacja wzrośnie, a rosyjskie sektor finansowy stanie się bezbronny. Podejmując ​​akcję, rozbrajamy „twierdzę Rosja’” – dodał urzędnik.

USA ogłosiły, że lista rosyjskich banków, które zostaną odcięte od SWIFT, zostanie sfinalizowana przez UE, ponieważ firma ma siedzibę w Belgii.

Natomiast Axios zwraca uwagę, że dzięki nowej grupie zadaniowej ds. egzekwowania sankcji, Zachód będzie zbiorowo ścigał fizyczne aktywy rosyjskich firm i oligarchów objętych restrykcjami.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i