Astronomiczna stawka procentowa w Rosji!

Wartość kluczowej stawki banku centralnego, która określa poziom oprocentowania depozytów i kosztów obsługi kredytów, wzrosła w trybie natychmiastowym z 9,5 proc. do 20 proc. Nowa wartość jest absolutnym rekordem, informuje biznesowy portal RBK.

Rada dyrektorów Banku Rosji podjęła pilną decyzję o podniesieniu kluczowej stawki z dniem 28 lutego 2022 r. Bank centralny uzasadnił konieczność wzrostu: – Kardynalną zmianą zewnętrznych warunków funkcjonowania rosyjskiej gospodarki.

Jak wyjaśnia bank centralny, gwałtowny wzrost głównej stopy ma doprowadzić do równie poważnego wzrostu oprocentowania depozytów w rosyjskich bankach, co powinno zrekompensować deponentom zwiększone ryzyko dewaluacji i inflacji.

Regulator podjął ten krok podczas nadzwyczajnego posiedzenia, w kontekście załamania rynku finansowego Rosji; – W związku z operacją wojskową na Ukrainie i nałożeniem sankcji na duże rosyjskie banki i sam bank centralny. 

Ostatni raz nadzwyczajną decyzję w sprawie stóp Bank Centralny podjął w grudniu 2014 r. Po ówczesnym załamaniu rubla ogłosił podwyżkę kursu z 10,5 do 17 proc. Obecna wartość kluczowej stawki to absolutny rekord w historii Rosji.

Bank Centralny zamierza w przyszłości zmienić kluczową stopę: – Na podstawie oceny ryzyka uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych, a także reakcji rynków finansowych oraz uwzględniając rzeczywistą i oczekiwaną dynamikę inflacji. 

Dyrektorka Banku Rosji Elwira Nabiullina ma wystąpić ze specjalnym oświadczeniem o godzinie 16:00 czasu moskiewskiego. 

Według RBK, Bank Rosji opublikował decyzję kursową na 15 minut przed rozpoczęciem obrotu na rynku walutowym. Na starcie sesji Moskiewskiej Giełdy kurs dolara wzrósł z 83 do 90 rubli, a euro do 101 rubli. Wówczas władze zatrzymały wszelkie transakcje ponieważ dolar i euro znalazły się w górnych granicach. Po wznowieniu handlu o godz. 10:30 kurs dolara podskoczył do 113 rubli.

– Decyzja pokazuje, że bank centralny stara się chronić rubla. Dostosował kurs do nowej sytuacji na rynkach, która powstała w związku z ogłoszeniem sankcji – powiedziała RBK główna ekonomistka Alfa Banku Natalia Orłowa.

Natomiast główny ekonomista Raiffeisenbank Stanisław Muraszow nazwał decyzję banku centralnego „nagłą” i „bardziej symboliczną niż realną”: – Trzeba pokazać opinii publicznej, że państwo będzie chroniło oszczędności Rosjan – podkreślił rozmówca RBC.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i