Putin spróbuje obejść sankcje

Surowe sankcje nałożone na Rosję i wynikający z nich krach rubla sprawiają, że Kreml walczy o gospodarcze przetrwanie. Dla Putina oznacza to konieczność obejścia zachodniej blokady ekonomicznej, ocenia Associated Press.

Eksperci ds. sankcji prognozują, że Rosja spróbuje złagodzić skutki kar finansowych, wykorzystując kanały eksportu surowców, krajowe rezerwy złota i chińską walutę. Oczekuje się również, że Putin będzie przemycał fundusze przez mniejsze banki i konta oligarchów nieobjętych sankcjami oraz handlować kryptowalutami.

– W tej chwili największe możliwości Rosji to Chiny i energia – powiedział AP były dyrektor wywiadu finansowego departamentu skarbu USA John Smith.

Według eksperta, Rosja prawdopodobnie zbliży się do Chin aby wznowić utracony import towarów i usług z Zachodu. Były dyrektor wywiadu finansowego powiedział jednak, że Chińczycy oraz inni partnerzy będą wykorzystywali złą sytuację Rosji do narzucania drakońskich warunków dalszego handlu, motywując to ogromnym ryzykiem. 

Z kolei profesor Uniwersytetu Nottingham Tyler Kustra, powiedział AP, że Moskwa już przyjęła strategię „gospodarczej twierdzy”. Produkuje wiele towarów, aby chronić gospodarkę przed sankcjami. Potwierdził jednak, że większość rosyjskiej żywności nie spełnia podstawowych standardów jakości.

Natomiast profesor David Szakonyi z Uniwersytetu George’a Washingtona, wskazał: – Kryptowaluty będą nieuniknioną drogą dla Rosji, która będzie próbowała ratować swoje finanse. 

Dlatego zdaniem AP, federalne organy ścigania przystępują do „agresywnego zwalczania” wykorzystania kryptowaluty do obejścia sankcji. Według agencji, administracja Joe Bidena ma doświadczenie w kontroli rosyjskiego biznesu kryptograficznego. Na początku tego roku departament skarbu nałożył sankcje na rosyjską firmę SUEX i 25 powiązanych firm kryptowalutowych. Wszystkie podmioty zostały umieszczone na czarnej liście za pomoc udzielaną hakerom w legalizacji łupów. 

Z kolei Ari Redbord, który z ramienia Białego Domu nadzoruje rynek kryptowalutowy powiedział AP, że administracja skarbowa USA zidentyfikowała, co najmniej 340 firm w Rosji, które mogą być potencjalnie wykorzystywane jako słupy do obchodzenia sankcji.

Natomiast były dyrektor Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych Ori Lev powiedział: – Bez względu na to, czy Putin liczy na eksport surowców, użyje kryptowalut, czy polega na Chinach, jest w stanie podejmować działania łagodzące ale nie odtworzy systemu finansowego. Nie wiem, jakie dokładnie kroki podejmą Rosjanie ale się nie uratują. 

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i