USA wydalają rosyjskich dyplomatów ONZ. Zamykają także ambasadę na Białorusi

Stany Zjednoczone podjęły kroki na froncie dyplomatycznym. Wydaliły kilkunastu rosyjskich dyplomatów akredytowanych w ONZ oraz zamknęły ambasadę USA na Białorusi, informuje Deutsche Welle.

Dyplomaci zostali wydaleni z powodów bezpieczeństwa. Sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki oświadczyła: – Stany Zjednoczone poinformowały Organizację Narodów Zjednoczonych i Stałą Misję Rosyjską przy ONZ, że rozpoczynają proces wydalania 12 agentów wywiadu, którzy nadużyli przywileju pobytu w USA. 

Z kolei sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił, że jego departament zawiesił działalność w Mińsku. Według Blinkena, Białoruś jest sojusznikiem rosyjskiej agresji i służy jako baza ataku na Ukrainę. Jednocześnie departament stanu ostrzegł obywateli amerykańskich, aby nie podróżowali z tego powodu na Białoruś. 

Niemiecka rozgłośnia przypomina, że w niedzielę na Białorusi odbyło się referendum, które zmieniło konstytucję i status kraju wolnego od broni jądrowej. Wyniki sfingowanego plebiscytu otwierają możliwość rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykułPutin spróbuje obejść sankcje
Następny artykułInwigilacja plus