Globalny krach rubla

Załamanie rosyjskiej waluty na światowych giełdach. Rubel gwałtownie spada w stosunku do dolara, informuje Axios.

Sankcje nałożone przez USA, Unię Europejską i Wielką Brytanię powodują szok rosyjskiej gospodarki. Na giełdzie nowojorskiej rubel spadł w stosunku do dolara o ponad 25 proc. Od początku roku wartość rosyjskiej waluty obniżyła się o ponad 40 proc.

– Taki cios w krajową walutę sytuuje się gdzieś na pograniczu wojny ekonomicznej i psychologicznej – komentuje portal, wskazując, że rezerwy rosyjskich banków wyparowują.

Zdaniem amerykańskich ekspertów, i tak już wysoka w Rosji stopa inflacji poszybuje w górę. Szybkość dewaluacji rosyjskiej waluty sprawia, że globalni inwestorzy z przerażeniem wycofują się z pożyczania pieniędzy bankom lub krajom, których waluty są powiązane z rublem. Z kolei wysokie stopy procentowe ogłoszone przez centralny bank Rosji hamują gospodarkę, grożąc eksplozją bezrobocia. 

Z drugiej strony Axios prognozuje, że ogromny szok gospodarczy w Rosji może wstrząsnąć globalnym rynkiem. Inwestorzy przygotowują się do wychodzenia z ryzykownych państw, zwracając się w stronę bezpiecznych obligacji rządowych.

– Ceny amerykańskich obligacji skarbowych są znacznie wyższe, ponieważ inwestorzy spieszą się z zakupem tego, co powszechnie uważa się za najmniej ryzykowne aktywa na świecie – informuje portal.

W związku z tym Axios nie wyklucza, że jakiś gracz finansowy nie będzie w stanie zamortyzować tak dużego wstrząsu. Przypomina, że w 1998 r. niewypłacalność rosyjskich obligacji zniszczyła fundusz hedgingowy Long-Term Capital Management, po którym rynek finansowy stanął w obliczu załamania.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i