Ford i ExxonMobil zawieszają działalność w Rosji

ExxonMobil zaprzestaje działalności w ramach projektu energetycznego Sachalin-1 i dalszego inwestowania w Rosji. Natomiast koncern samochodowy Ford wstrzymuje produkcję w rosyjskich fabrykach.

Oświadczenie ExxonMobile opublikowane przez portal businesswire mówi: – Wspieramy Ukrainę, która broni swojej wolności i przyszłości. W pełni podzielamy i przestrzegamy sankcji międzynarodowych. W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia rozpoczynamy proces wycofywania działalności w celu wyjścia z międzynarodowego przedsięwzięcia Sachalin-1 (wydobycie ropy naftowej i produkcja kondensatu gazowego).

Amerykańska firma podkreśla, że jako operator Sachalin-1 ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa ludzi, ochrony środowiska i integralności działań. Ze względu na rolę wykraczającą poza inwestycje kapitałowe, proces zaniechania działalności będzie musiał być starannie zarządzany i ściśle skoordynowany ze wszystkimi udziałowcami, tak aby zapewnić jego bezpieczną realizację.

– W obecnej sytuacji ExxonMobil nie będzie inwestował w nowe przedsięwzięcia na terenie Rosji – businesswire cytuje inny fragment komunikatu.

O wstrzymaniu działalności w Rosji poinformował także Ford. Firma motoryzacyjna przekazała w oświadczeniu, że zawiesza działalność ze skutkiem natychmiastowym, aż do odwołania. Fundacja Ford przekaże 100 tys. dolarów darowizny na rzecz funduszu Global Giving Ukraine Relief Fundusz, który pomaga ukraińskim uchodźcom.

Koncern podkreślił, że w dużym stopniu zlikwidował rosyjską działalność, która skupiała się na produkcji samochodów dostawczych i była realizowana poprzez 50 proc. udziałów w spółce joint venture Sollers Ford.

Portal zwraca uwagę, że ExxonMobil i Ford to kolejne amerykańskie giganty, które zerwały współpracę z Rosją. Wcześniej identyczne decyzje podjęły koncerny Apple i Boeing.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i