Bank Światowy wstrzymuje programy w Rosji i Białorusi

Grupa Banku Światowego wstrzymała swoje programy w Rosji i Białorusi w związku z napaścią na Ukrainę, informuje serwis ekonomiczny Bloomberg.

Bank Światowy nawiązał współpracę z Rosją i Białorusią, aby pomóc tym krajom pobudzić gospodarki i włączyć w procesy globalizacji. Obecnie zrywa współpracę, ponieważ działania obu państw przeczą statutowym celom instytucji. 

– Grupa Banku Światowego nie zatwierdziła nowych pożyczek, ani inwestycji w Rosji od 2014 r. a na Białorusi od 2020 r. Obecnie zrywamy wszelką współpracę – poinformowała instytucja finansowa. 

We wspólnym oświadczeniu dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgijewa i prezes Grupy Banku Światowego David Malpass oświadczyli, że są: – Głęboko zszokowani i zasmuceni niszczycielskimi działaniami Rosji wobec społeczeństwa i gospodarki Ukrainy. Zadeklarowali współpracę obu instytucji w celu wsparcia Kijowa na frontach finansowym i politycznym. 

– Bank Światowy i MFW współpracują również nad oceną gospodarczego i finansowego wpływu konfliktu oraz fali uchodźców na inne kraje regionu i świata – Bloomberg cytuje fragment oświadczenia.

W ocenie serwisu, skoordynowane działania międzynarodowe będą miały kluczowe znaczenie dla ograniczenia ryzyka w nadchodzącym okresie. Kryzys wojenny sprowokowany przez Rosję już wpływa na życie i środki utrzymania ludzi na całym świecie.

Bank Światowy przygotowuje wypłatę 350 milionów dolarów dla Ukrainy, która zostanie przekazana w tym tygodniu.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i