Niemcy za przywróceniem armii poborowej

Według badań socjologicznych, 47 procent respondentów opowiada się za przywróceniem powszechnej służby wojskowej, która została anulowana w 2011 r. informuje Deutsche Welle.

Rozgłośnia publikuje wyniki najnowszego sondażu Instytutu Insa, przeprowadzonego po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z badania wynika, że na pytanie: – Czy popierasz przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej w Niemczech, 47 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Jednocześnie 34 proc. badanych ma negatywny stosunek do obowiązkowego poboru, a kolejne 19 proc. nie potrafiło udzielić dokładnej odpowiedzi.

Deutsche Welle przypomina, że po 55 latach obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona w 2011 r. przez rząd Angeli Merkel. Obecnie pobór do Bundeswehry może zostać wznowiony tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa kraju.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę konserwatywna opozycja CDU/CSU wezwała rządzącą koalicję na czele z SPD do przeprowadzenia na ten temat publicznej debaty.

SPD wstrzymuje się z decyzją. Powodem jest skandal w siłach specjalnych Kommando Spezialkräfte (KSK). W 2020 r. w elitarnej jednostce Bundeswehry zdemaskowano znaczną liczbę sympatyków poglądów neonazistowskich.

Rozgłośnia przedstawia także wyniki innego sondażu Instytut Insa, zgodnie z którymi zdecydowana większość Niemców (74 proc.) opowiada się za wykluczeniem z SPD byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera. Powodem są bliskie relacje z Putinem. 

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i