Rosyjska logistyka przestaje funkcjonować

Rosyjskie terminale bojkotowane przez duże linie kontenerowe i węzły przeładunkowe, nie przyjmują rosyjskich produktów eksportowych, aby uniknąć przeładowania. Z kolei branża kontenerowa, która stanęła w obliczu niedoboru walut oraz rosnącego oprocentowania kredytów i leasingu, prosi Kreml o wsparcie.  Rozważana jest zmiana schematów ruchu towarowego na bazie linii chińskich oraz obejścia embarga przez porty krajów, które nie przystąpiły do ​​sankcji.

Jak informuje gazeta „Kommiersant”, odmowa przyjmowania rosyjskich ładunków przez największe linii kontenerowe i huby przeładunkowe Europy, wpłynęła już na pracę rosyjskich portów. Rosyjska spółka Global Ports wprowadziła ograniczenia dla przyjmowania kontenerów eksportowych w terminalu Petrolesport (St. Petersburg) oraz terminalu Ust-Luga (Obwód Leningradzki).

– Jest to konieczne, aby zapewnić nieprzerwane działanie i zapobiec przepełnieniu nabrzeży – wyjaśniła Global Ports, dodając, że przyjmuje tylko ładunki dla statków, których zawinięcie potwierdzili agenci konkretnych armatorów. 

W związku z tym Euroazjatycki Związek Uczestników Towarowego Transportu Kolejowego (ESU, zrzeszający 85 proc. rosyjskich zasobów kontenerowych), zwrócił się o wsparcie do premiera Michaiła Miszustina. Chodzi szczególnie o złagodzenie wymogu sprzedaży 80 proc. dochodów walutowych. Pozostałe 20 proc. to za mało, aby zapłacić za usługi kontrahentów zagranicznych przy organizacji usług w ruchu międzynarodowym. 

ESU proponuje również ograniczenie wzrostu stawek rat leasingowych i rat kredytowych wynikających z zawartych wcześniej umów dotyczących zakupu platform, kontenerów, urządzeń przeładunkowych, itp. 

ESU ostrzega również, że w związku z sankcjami i odmową międzynarodowej współpracy z portami północno-zachodniej i południowej Rosji, linie kontenerowe będą zmuszone: – Krytycznie zmniejszyć import żywności, leków i innych niezbędnych towarów przewożonych w kontenerach.

„Kommiersant” przyznaje, że wojna z Ukrainą paraliżuje logistykę towarów w Federacji Rosyjskiej.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i