Rosja zastępuje rubla chińskim juanem

W kontekście nałożenia sankcji na system finansowy, rosyjskie instytucje kredytowe rozpoczęły prace nad wprowadzeniem rachunków w walutach egzotycznych, przede wszystkim w chińskich juanach, przekazuje gazieta.ru.

Według portalu, w najbliższym czasie usługę wprowadzi kilkanaście największych banków. Jednak biorąc pod uwagę ograniczenia w obrocie walutą obcą, juany  można kupić tylko na aukcjach, a z kont i rachunków bankowych można wypłacać jedynie ruble.

Oferta największych rosyjskich banków ma zostać uzupełniona depozytami w chińskich juanach. WTB objęty amerykańskim embargiem, od 9 marca otwiera depozyty w juanach, gwarantując 8 proc. zysku rocznie. Dodatkowo możliwość otwierania rachunków rozliczeniowych i depozytów w juanach dla segmentu detalicznego rozwija Alfa-Bank, a dla klientów prowadzących zagraniczną działalność gospodarczą, MTS-Bank, Uralsib i Zenit Bank.

Tyle, że również od 9 marca Bank Rosji wprowadził ograniczenie zarówno zakupu waluty obcej przez banki, jak i jej wypłat z rachunków bankowych. Dlatego z powodu deficytu chińskiej waluty na rynku juany można kupić tylko po wysokich cenach na aukcjach walutowych Moskiewskiej Giełdy.

Jednocześnie zgodnie z decyzją banku centralnego, do 9 września 2022 r. pieniądze z depozytów walutowych będzie można wypłacać wyłącznie w rublach.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i