Rosyjski rozłam wśród światowych marek?

Wydarzenia na Ukrainie doprowadziły nie tylko do fali antyrosyjskich sankcji, ale także do masowego exodusu międzynarodowych marek z rynku rosyjskiego. Gazeta „Kommiersant” informuje, które z zagranicznych koncernów kontynuują działalność w Rosji.

Po rozpoczęciu wojny z Ukrainą pracę zawiesiło lub opuściło Rosję ponad 250 zagranicznych firm.

Audi, BMW, General Motors, Honda Motor, Mazda Motor, Porsche, Suzuki i Mercedes-Benz wstrzymały dostawy samochodów do Rosji. Rosyjskie sklepy zamknęły IKEA, Inditex (marki Zara, Bershka, Massimo Dutti), Mango, H&M, Nike, Swarovski, Cartier i inne. Brytyjska marka odzieżowa Marks & Spencer wstrzymała dostawy. Disney, Paramount, Sony i Warner Bros. wycofały się z dystrybucji filmowej. Activision Blizzard, Electronic Arts, Rockstar Games i CD Projekt RED zawiesiły sprzedaż gier. Booking.com i Airbnb zawiesiły usługi dla rosyjskich użytkowników. Brytyjsko-holenderski Shell zamyka wszystkie stacje benzynowe w Rosji.

Według gazety, japońska Fast Retailing Co. (posiada znaki towarowe Uniqlo i Theory) ogłosiła, że będzie działała na rynku rosyjskim. Także Japan Tobacco Inc. która jest właścicielem 37 proc. rosyjskiego rynku tytoniowego, zapowiedziała pełne zaangażowanie w przestrzeganie sankcji krajowych i międzynarodowych, ale podjęła decyzję o pozostaniu w Rosji. Nadal ma pracować w Rosji japoński producent samochodów Mitsubishi. Podobną deklarację miał japoński koncern Yamaha.  

Jeśli chodzi o podmioty amerykańskie, firma IT Cloudflare (ochrona treści) odmówiła wyłączenia rosyjskich użytkowników. Decyzję o kontynuacji działalności podjęła Coca-Cola Company (Coca-Cola, Fanta, Sprite), mimo że ukraińskie sieci handlowe ogłosiły bojkot marki.

– Wszystkie zakłady produkcyjne i logistyczne Coca-Coli w Rosji działają. Jesteśmy w pełni odpowiedzialni przed naszymi partnerami i rosyjskim społeczeństwem – zakomunikowała Coca-Cola. Normalnie ma pracować PepsiCo (Pepsi, Mirinda, 7up, Lay’S, Orchard)

Ponadto w Rosji nadal działają znane marki, takie jak Herbalife, Mars, Papa John’s, Philip Morris, Starbucks i Hilton.

Także niemiecki detalista Metro Cash&Carry ogłosił, że działa normalnie: – Dostawy są stabilne, nie przewidujemy braków produktów. Naszym głównym zadaniem i obowiązkiem jest zapewnienie wystarczającej ilości towarów na półkach.

Francuski detalista budowlany Leroy Merlin ogłosił, że wszystkie ze 112 sklepów w Rosji działają normalnie: – Nie planujemy żadnych zmian – deklaruje firma.

Francuski koncern spożywczy Danone ogłosił, że nie planuje przerw w pracy. Podobny komunikat przesłała agencji TASS szwajcarska Nestle.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i