Media i firmy IT pracują nad obejściem rosyjskiej cenzury

Zachodnie firmy technologiczne i media dotknięte rosyjską cenzurą obiecują złamać informacyjną blokadę Putina, przekazuje Axios.

Kreml postanowił uciszyć antywojenny ruch protestacyjny w Rosji poprzez ograniczenie międzynarodowych i krajowych serwisów informacyjnych, a także Twittera i Facebooka.

Kontrolowany przez Putina parlament uchwalił ustawę, zgodnie z którą rozpowszechnianie „fałszywych wiadomości” o wojnie w Ukrainie podlega karze do 15 lat więzienia. Cenzura skłoniła międzynarodowe serwisy do zawieszenia działalności w Rosji.

Obchodząc zakaz Twitter uruchomił oficjalną wersję swojej witryny, umożliwiając użytkownikom w Rosji ominięcie blokady za pomocą anonimowej sieci Tor.

– Uczynienie naszej usługi bardziej dostępną jest dla nas priorytetem – zadeklarował rzecznik Twittera Trenton Kennedy.

Rozgłośnia BBC opublikowała poradnik zatytułowany „Jak ominąć blokadę BBC w Rosji”, wskazując na „dedykowaną” witrynę w przeglądarce Tor i narzędzie do obchodzenia cenzury Psiphon. Uruchomiła również dwie częstotliwości krótkofalowe, które nadają wiadomości w języku angielskim na Ukrainie i w niektórych częściach Rosji.

– Dostęp do niezależnych informacji jest podstawowym prawem człowieka, którego nie należy odmawiać narodowi Rosji – oświadczyła BBC.

Rozgłośnia Głos Ameryki (VOA), której Kreml zagroził blokowaniem za reportaże na temat rosyjskiej inwazji, również uruchomiła audycje na falach krótkich, przywracając nadawanie zaniechane 10 lat temu.

-VOA będzie nadal stosowała narzędzia i metody, które pozwolą naszym odbiorcom ominąć wszelkie działania władz Rosji. Nasi dziennikarze będą nadal publikowali reportaże. Jesteśmy przykładem wolnych mediów w akcji – Axios cytuje fragment oświadczenia stacji.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i