Niemcy boją się wojennej recesji

W najbliższych tygodniach i miesiącach ceny w Niemczech pójdą w górę. Gospodarka kraju ponownie pogrąży się w recesji, prognozuje Deutsche Welle w oparciu o analizę Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).

Eksperci spodziewają się, że wojna w Ukrainie doprowadzi do spadku niemieckich wskaźników ekonomicznych i przyspieszy wzrost cen. 

– Niemiecka gospodarka pogrąży się z powrotem w recesji – powiedział rozgłośni dyrektor DIW. Według Marcela Fratzschera, w pierwszym i drugim kwartale tego roku PKB Niemiec prawdopodobnie spadnie, tak jak miało to miejsce w ostatnim kwartale 2021 r. Roczna inflacja przekroczy 5 procent. W przypadku eskalacji wojny i nałożenia nowych sankcji na Rosję, wzrost cen może zbliżyć się nawet do 10 proc. 

Chodzi nie tylko o ceny energii, ale także o łańcuchy dostaw surowców, takich jak metale ziem rzadkich i żywność, ponieważ Rosja jest jednym z największych eksporterów pszenicy i nawozów. 

– Musimy być przygotowani na to, że ceny żywności mogą ponownie znacząco wzrosnąć – powiedział ekonomista. Jak dodał: – Sytuacja dla konsumentów może być bardzo, bardzo trudna w nadchodzących miesiącach.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i