Chevron zachęca Europę do izraelskiego gazu

Niedobór gazu ziemnego w Europie, który pchnął ceny na najwyższy poziom ożywił projekt EastMed, informuje „The Jerusalem Post”.

Dziennik cytuje opinię dyrektora Chevron Michaela Wirtha, którego zdaniem śródziemnomorski rurociąg mógłby dostarczać izraelski gaz unijnym odbiorcom, stając się alternatywą dla problematycznych kontraktów z Rosją.

Projekt EastMed, który może przesyłać gaz ziemny z izraelskiego szelfu przez Grecję i Cypr, został opracowany w 2016 r. Trzy zainteresowane kraje podpisały już kilka umów, które mają na celu ukończenie inwestycji o wartości 6 mld euro (6,54 mld dolarów) do 2025 r. Dotychczas główną przeszkodą był brak odpowiedniego finansowania ze strony UE.

W styczniu 2021 r. również Stany Zjednoczone poinformowały Izrael, Grecję i Cypr o wycofaniu poparcia. Przyczyną braku amerykańskiego zainteresowania miał być: – Spodziewany eksport energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, z korzyścią dla narodów regionu śródziemnomorskiego. Jednak zdaniem „The Jerusalem Post” obecna sytuacja skłania do ponownej oceny rentowności rurociągu.

Według dziennika, gazociąg EastMed nie jest jedyną inicjatywą energetyczną z potencjalnym udziałem Izraela. Unia Europejska przeznaczyła 657 mln euro (716 mln dol.) na integrację elektroenergetyczną Cypru i Grecji. Jest to pierwszy krok w budowie połączenia międzysystemowego EuroAsia, które ostatecznie połączy sieci Izraela, Cypru i Grecji i Europy.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i